Sunday, June 14, 2009

Fundacja "Lux Veritatis" podpisze wkrótce umowę na budowę drugiego otworu geotermalnego

Fundacja "Lux Veritatis" podpisze wkrótce umowę na budowę drugiego otworu geotermalnego


Fundacja "Lux Veritatis" podpisze wkrótce umowę na budowę drugiego otworu geotermalnego

Niebawem ruszą prace wiertnicze przy drugim otworze geotermalnym w Toruniu. Stanie się to tuż po tym, kiedy Fundacja "Lux Veritatis" podpisze umowę z wykonawcą, a ma to mieć miejsce już w najbliższych dniach. Następnie na plac budowy trafią też zamówione rury.

- Jesteśmy na takim etapie, że wkrótce podpiszemy umowę z wykonawcą drugiego otworu geotermalnego. Mamy też już zamówione rury - powiedział nam o. Jan Król CSsR z Fundacji "Lux Veritatis". Jak zaznaczył, kiedy umowa będzie już podpisana, to zgodnie z zapisanym w niej harmonogramem ruszą prace wiertnicze. - Wszystkie terminy będą wyszczególnione w umowie - dodał. Redemptorysta przyznał, że Fundacja jest już praktycznie zdecydowana co do wyboru wykonawcy, jednak przed zawarciem umowy wolałby go nie ujawniać. - Kiedy już podpiszemy umowę, to wszystkich o tym powiadomimy. Myślę, że jest to kwestia najbliższych dni - dodał o. Jan Król.
Zakończone sukcesem prace przy pierwszym odwiercie geotermalnym w Toruniu trwały od końca sierpnia zeszłego roku do końca marca tego roku. Pozyskana temperatura wody i wydajność otworu pozwala myśleć o wykorzystaniu geotermii do celów grzewczych. By jednak móc z nich korzystać, konieczne jest wykonanie drugiego odwiertu, do którego woda, po oddaniu ciepła, będzie zatłaczana pod ziemię. Kosztowne prace wiertnicze przy pierwszym otworze badawczym miały być finansowane z dotacji Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ale pod koniec maja ubiegłego roku Fundusz wypowiedział Fundacji umowę. Koszt badań to kwota ok. 27 mln złotych. Ponadto w lutym br. MSWiA odmówiło zgody na przeprowadzenie zbiórki publicznej na poszukiwania geotermalne. Do korzystania z gorących wód potrzebna będzie także infrastruktura naziemna.

Marcin Austyn

No comments: