Thursday, October 1, 2009

Mariusz Kamiński CBA zagrożenia interesów ekonomicznych państwa

Mariusz Kamiński CBA zagrożenia interesów ekonomicznych państwa


Mariusz Kamiński CBA zagrożenia interesów ekonomicznych państwa

Afera większa niż rywinowska?
Nasz Dziennik, 2009-10-01
Budżet państwa mógł stracić nawet pół miliarda złotych w związku z przygotowywaniem projektu nowelizacji ustawy o grach i zakładach wzajemnych - uważa Centralne Biuro Antykorupcyjne. Dlatego jego szef przesłał do premiera, prezydenta, Sejmu i Senatu informację dotyczącą zagrożenia interesu ekonomicznego państwa.

Mariusz Kamiński uważa, że w związku z pracami nad ustawą o grach doszło do zagrożenia interesów ekonomicznych państwa. Dlatego powiadomił nie tylko najwyższe organy w państwie, ale złożył zawiadomienie do prokuratora generalnego zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa w tej sprawie. - Chodzi o pół miliarda złotych, które nie trafią do budżetu państwa - powiedział rzecznik CBA Temistokles Brodowski. - Ta sytuacja może przebić aferę Rywina - uważa poseł Zbigniew Wassermann (PiS). - Jeżeli mówimy o grach losowych, logiczne, że komuś bardzo zależy na tym, żeby nie dopuścić do takich zmian, komuś - to znaczy środowisku, które czerpie zyski z takiej działalności - dodaje.
Według Wassermanna, związek ze sprawą może mieć odwołanie w kwietniu wiceministra skarbu odpowiedzialnego za sprawy gier losowych. Poseł podkreśla, że jest zaniepokojony, ponieważ może się okazać, że "kupowanie ustaw" i wpływanie na ich treść może nie być fikcją.
"Głęboko zaniepokojony i zbulwersowany" doniesieniami CBA jest także, według słów Pawła Wypycha, prezydenckiego ministra, Lech Kaczyński. Wypych podkreśla, że chodzi tutaj o 500 mln zł, które według pierwotnych założeń miały trafić do budżetu i być przeznaczone na działania związane z Euro 2012. Uważa, że nasuwają się tu "analogie do afer", które nie powinny mieć miejsca. Minister podkreśla, że w tej sprawie pierwszymi osobami, które powinny podjąć pierwsze działania, są premier i prokurator generalny.
Dodał, że prezydent rozważa zaproszenie prezydiów Sejmu i Senatu celem przedyskutowania tych kwestii.
Wstrzemięźliwi są w tej sprawie posłowie koalicji, którzy podkreślają, że w obecnej chwili mamy do czynienia z bardzo enigmatycznymi i lakonicznymi informacjami, na podstawie których trudno formułować szersze opinie. I dlatego trudno powiedzieć, czy doszło tu do jakichś nadużyć. Ponadto posłowie wskazują, że proces legislacyjny ustawy o grach i zakładach wzajemnych jeszcze się nie rozpoczął, ponieważ projekt nie wpłynął dotychczas do Sejmu.

Zenon Baranowski

No comments: